2014 NSW Premier’s Literary Awards Shortlist

CHRISTINA STEAD PRIZE FOR FICTION

The Secret Lives of Men, Georgia Blain (Scribe Publications)

The Narrow Road to the Deep North, Richard Flanagan (Random House Australia)

The Railwayman’s Wife, Ashley Hay (Allen & Unwin)

Questions of Travel, Michelle de Kretser (Allen & Unwin)

Game, Trevor Shearston (Allen & Unwin)

The Swan Book, Alexis Wright (Giramondo Publishing)

GLENDA ADAMS AWARD FOR NEW WRITING

The Night Guest, Fiona McFarlane (Penguin Group (Australia))

Holiday in Cambodia, Laura Jean McKay (Black Inc.)

The First Week, Margaret Merrilees (Wakefield Press)

Letters to the End of Love, Yvette Walker (University of Queensland Press)

DOUGLAS STEWART PRIZE FOR NON-FICTION

Boy, Lost: A Family Memoir, Kristina Olsson (University of Queensland Press)

Girt: The Unauthorised History of Australia, David Hunt (Black Inc.)

On Warne, Gideon Haigh (Penguin Group (Australia))

Rendezvous with Destiny, Michael Fullilove (Penguin Group (Australia))

Stillways: A Memoir, Steve Bisley (HarperCollins Publishers)

Who Killed Dr Bogle and Mrs Chandler? Peter Butt (New Holland)

KENNETH SLESSOR PRIZE FOR POETRY

The Mundiad, Justin Clemens (Hunter)

The Stone Garden: poems from Clare, Diane Fahey (Clouds of Magellan)

Boom, Liam Ferney (Grand Parade Poets)

Novelties, Fiona Hile (Hunter)

Ephemeral Waters, Kate Middleton (Giramondo Publishing)

Marionette: A biography of Miss Marion Davies, Jessica Wilkinson

(Vagabond Press)

PATRICIA WRIGHTSON PRIZE FOR CHILREN’S LITERATURE

A Very Unusual Pursuit, Catherine Jinks (Allen & Unwin)

Refuge, Jackie French (HarperCollins Publishers)

Stay Well Soon, Penny Tangey (University of Queensland Press)

The Girl Who Brought Mischief, Katrina Nannestad (HarperCollins Publishers)

The Big Dry, Tony Davis (HarperCollins Publishers)

Jandamarra, Mark Greenwood and Terry Denton (Allen & Unwin)

ETHEL TURNER PRIZE FOR YOUNG PEOPLE’S LITERATURE

Wildlife, Fiona Wood (Pan Macmillan)

My Life as an Alphabet, Barry Jonsberg (Allen & Unwin)

Sultan’s Eyes, Kelly Gardiner (HarperCollins Publishers)

The Incredible Here and Now, Felicity Castagna (Giramondo Publishing)

Black Spring, Alison Croggon (Walker Books)

Zac and Mia, AJ Betts (Text Publishing)

BETTY ROLAND PRIZE FOR SCRIPTWRITING

A Moody Christmas – Episode 1: Separate Seats, Phil Lloyd & Trent

O’Donnell (Jungleboys FTV Pty Ltd/ABC TV)

An Accidental Soldier, Blake Ayshford (Goalpost Pictures & Taylor Media/ABC TV)

Dance Academy – Season 3, Episode 13: Not For Nothing, Samantha

Strauss (Werner Film Productions/ABC3)

Devil’s Dust, Kris Mrksa (Fremantle Media/ABC TV)

Top Of The Lake – Episode 1, Jane Campion & Gerard Lee (See Saw Films/BBC UKTV)

The Rocket, Kim Mordaunt (Red Lamp Films)

NICK ENRIGHT PRIZE FOR PLAYWRITING

Dreams in White, Duncan Graham (Griffin Theatre/Currency Press)

Medea, Anne-Louise Sarks and Kate Mulvany (after Euripides) (Belvoir)

Muff, Van Badham (The Bakehouse Theatre/five.point.one)

The Secret River, Andrew Bovell (Sydney Theatre Company)

COMMUNITY RELATIONS COMMISSION FOR A MULTICULTURAL NSW AWARD

Clear Brightness, Kim Cheng Boey (Puncher & Wattmann)

Marrying Italian: When Love is not enough, Vivien Achia (Hybrid Publishers)

Questions of Travel, Michelle de Kretser (Allen & Unwin)

Refuge, Jackie French (HarperCollins Publishers)

The Flash of Recognition: Photography and the Emergence of Indigenous Rights, Jane Lydon (NewSouth Press)

The Secret River, Andrew Bovell (Currency Press)

This entry was posted in Awards & Prize Lists and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.